2016 წლის 23, 24, 25 სექტემბერს, საგამოფენო ცენტრ „ექსპო ჯორჯიაში“ ხელოვნების საერთაშორისო ცენტრმა, პარტნიორ ორგანიზაციებთან თანამშრომლობით, ევროკავშირის- Investing in People- პროგრამის ფარგლებში განახორციელა ტრადიციული რეწვის და დიზაინის თბილისის I საერთაშორისო სამიტი - „ეთნოფესტი 2016“. სამიტმა სამხრეთ კავკასიის რეგიონში ხელნაკეთი ნივთების ფართომასშტაბიანი გამოფენის პირველი პრეცედენტი შექმნა და უმასპინძლა 116 მონაწილეს, 7 საერთაშორისო ექსპერტს და 10000- მდე ვიზიტორს. ადგილობრივ ოსტატებთან ერთად, სამიტზე მონაწილეობა მიიღეს არტიზანებმა სომხეთიდან, აზერბაიჯანიდან და თურქეთიდან.
საერთაშორისო ბაზარზე წვდომის და კავშირების ხელშეწყობის მიზნით, ექსპოს პრალელურად, სამიტის ფარგლებში გაიმართა პროფესიული ვორქშოფები, საკომუნიკაციო შეხვედრები, საჯარო ლექციები, პრეზენტაციები და სხვადასხვა აქტივობები.
საჯარო პრეზენტაციები:
ვორქშოფები:
ეთნოფესტზე ჩატარდა საუკეთესო სტენდის კონკურსი, რომელიც მოიცავდა 5 ნომინაციას: „საუკეთესო სტენდი“, „საუკეთესო ექპოზიცია“, „საუკეთესო კომუნიკაცია“ „ინოვაცია“, „ტრადიციების აღდგენა“. კონკურსის გამარჯვებულების დაჯილდოვება შედგა სამიტის დახურვის ცერემონიის დროს.
სამიტის თანაორგანიზატორები და თანადამფინანსებლები არიან: საქართველოს პრეზიდენტის სარეზერვო ფონდი, საქართველოს კულტურის და ძეგლთა დაცვის სამინისტრო, თბილისის საკრებულო, თბილისის მერია, მეწარმეობის განვითარების სააგენტო, საქართველოს ტურიზმის ეროვნული სააგენტო, საქართველოს ტრადიციული რეწვის ასოციაცია, თბილისის სახელმწიფო სამხატვრო აკადემია, საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრი, აშშ საელჩო საქართველოში, შვეიცარიის თანამშრომლობის ოფისი სამხრეთ კავკასიაში და თბილისის თანამედროვე ცეკვის და ექსპერიმენტული ხელოვნების ფესტივალი.

Tbilisi 1st International Summit of Traditional Crafts and Design – ETHNOFEST 2016 was held on September 23, 24, 25 at Expo Georgia. The project implemented by the Georgian Arts and Culture Center (GACC) within the framework of the EU program -Investing in People- was the first large-scale crafts exhibition within the South Caucasus region. Along with local participants, the summit welcomed artisans from Armenia, Azerbaijan, and Turkey gathering 16 participants in total, 7 international experts, and approximately 10000 visitors.
Workshops, meetings, public lectures, presentations, and various activities were held throughout 3 days with the purpose of helping artisans to get acquainted with the tendencies of the international market.
Public Presentations:
Workshops:
· Assaad Awad (Spain), Samer Yamani (Spain)- Innovation in cultural heritage
· Karen Gibbs (USA)- Handmade marketing: Rising artisan brands and why they are catching our attention
Within Ethnofest The Best Stand contest was held, which included 5 nominations: Best Stand, Best Exposition, Best Communication, Innovation, Restoration of Traditions. The winners were awarded during the closing ceremony of the summit.
ETHNOFEST 2016 was co-organized and co-funded by The Reserve Fund of the President of Georgia, Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia, Tbilisi City Council, Tbilisi City Hall, Entrepreneurship Development Agency, Georgian National Tourism Agency, Georgian Heritage Crafts Association, Tbilisi State Academy of Arts, Georgian Center for Strategic Research and Development, US Embassy in Georgia, Swiss Cooperation Office in the South Caucasus and Tbilisi Contemporary Dance and Experimental Art Festival.